Horgászként 14- 15 faj jelentős. Ezek jellegzetes alakjukkal, tömeges megjelenésükkel kerültek az előtérbe. Közülük mutatok be párat.
(Rovaralaktani kifejezések: imágó-kifejlett egyed, lárva-nimfa,)
Tiszavirág (Palingenia longicadua):
A legnagyobb európai kérészfaj. Agyagos medrű, lassú folyású folyókban egész Európában elterjedt volt. A folyószabályozások és a szennyezések jelentősen visszaszorítottak és megritkították. A Tiszában és mellékfolyóiban (Körösök) szerencsére még mindig tömeges. Kisebb számban még fellelhető a Dunában, a Rábán sőt még a Sióban is. VI. hónapban rajzik.

Dunavirág (Polymitarcis virgo):
Hazánk második legjelentősebb kérésze. Méretben nem sokkal marad el legnagyobb fajtól. Tömegesen él a Duna, Rába, Dráva, Vág, Garam vízrendszerében. Rajzása VIII. hó közepén van. Tömeges megjelenése idején a halak hasonlóan viselkednek, mint a tiszavirágzásnál. A Rába felső szakaszán időnként hatalmas rajzásokat figyelhetünk meg.

Májusi légy-dán kérész (Ephemera danica):
A pisztrángozás legjelentősebb kérész faja. Egész Európában előfordul, itthon a hegyvidéki és a gyorsabb folyású dombvidéki patakokban találjuk meg. Nagyon érzékeny a vízminőségre, csak a tiszta oxigéndús (pisztráng-szinttáj) vizekben találja meg életfeltételeit. Ahol él, ott tömeges rajzása idején (május vége-június eleje) szárazlégy kivitelű utánzataival a hatalmas pisztrángok is foghatók. Testhossza: 25-30 mm.

Ephemera vulgata:
Az előző fajnál kisebb, színezete és külalakja nagyon hasonló. Élőhelyében különbözik csupán, mert nálunk inkább a síkvidéki lassú folyású patakok lakója. A hegyaljai folyókban (márna-szinttáj) is honos. Megjelenése sehol sem olyan tömeges, mint a májusi légynél. Az Ipoly felső szakaszán szép populációja él.

Baetis-fajok:
A leggyakoribb a Baetis rhodani. Nálunk is gyakran találkozunk vele. Ezek a fajok szúnyog nagyságú állatok. A hátulsó szárny nagyon kicsiny. A szubimágó szárnya szürke vagy sötét szürkésbarna. A szürke húzott kacsalégy egyik fő "mintája". 35 faj ismert Európában. A lárváját gyakran találjuk köveken. A fácánfarok nimfa alanya. Rajzásuk egész tavasszal, nyáron tart, emiatt jelentősége a legyezés során igen nagy.

Ephemerella-fajok:
5 Európai faj ismert. Legjelentősebb az E. ignita. Három faroknyúlványa van, ami a légykötéshez hasznos infó. A pisztrángrégióban nagyon elterjedt, gyakran találkozhatunk vele. Közepes méretű: 6-10 mm-es testhosszal. Rajzása VI.-IX. hóig tart.

Caenis-fajok:
A család jellegzetessége a hátsó szárny szinte teljes hiánya .Három farok-nyúlványuk van. Igen aprók, testhosszuk 3-5 mm. A pérek jellegzetes tápláléka. Okkersárga teste és a szubimágó fehéres szárny könnyen utánozható. Elterjedt faj, rajzása V.-VIII.hó végéig.

Heptagenia- fajok:
11 európai faja van. Közepes méretű: 12-15 mm. Rajzása V.hó elejétől IX. hó végéig tart. A lárva már kora tavasszal jelentős haltáplálék.

Rithroginea germanica-márciusi barna (March Brown):
A vizeinkben legkorábban megjelenő gyönyörű kérész . A földrajzi fekvéstől függően III.hó közepétől IV.hó végéig találkozhatunk vele nagyobb számban. A szubimágó szárnya mintázott, ami fő a jellegzetessége. Indikátor fajként kezelik, mert kiválóan mutatja a vízszennyezéseket.

Végül szeretnék egy rövid összefoglalót arról, hogy a legyeink elnevezése mely kérészeket jelenti. Az angolszász nevek többnyire összefoglaló elnevezések. Egy légyforma több rovart is takar. Az amerikai kontinensen élő fajokat kihagyom a felsorolásból, mert számunkra érdektelen. A nemeket, családokat sorolok fel többnyire. Az ismert 40-50 elnevezésből a legismertebbeket válogattam össze.
Blue Dun: Baetis sp.
B.W.O. : Ephemerella sp., Baetis sp.
Hendrickson: Ephemerella sp.
Mayfly: Ephemera danica
March Braun: Rethroginea germanica
Red Quill: Ephemerella sp., Rhithroginea sp.
Yellow Dun: Ephemerella sp., Stenacron sp.
Demus Péter írasa
Forrás:http://www.legyezohorgasz.hu/kereszek.html
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése